Kolagen to białko.
Kolagen POLSKI WYNALAZEK ! CO TO JEST? BIAŁKO – TO MY !
Białko złożone jest z podjednostek. Najmniejszą częścią białka jest aminokwas. Kilka aminokwasów połączonych liniowo tworzy peptyd, a peptydy połączone kolejno dają nam białko. Można to porównać do budynku, gdzie najmniejszą podjednostką jest cegła. Wiele cegieł daje nam ścianę. A wiele ścian połączonych ze sobą w odpowiedni sposób daje nam budynek. Białka charakteryzują się złożoną budową przestrzenną, podobne są do kłębka nici. BIAŁKO – TO MY !
STRUKTURA KOLAGENU:
Jeśli chodzi o stukturę kolagenu, jest ona unikatowa i jedyna w swoim rodzaju. Nie ma jeszcze poznanych białek, które miałyby podobną strukturę jak kolagen. Nazywana jest ona potrójną helisą (tzw. superhelisa). Składają się na nią 3 nici (łańcuchów polipeptydowych) skręcone wokół siebie (tak jakby sznurki aminokwasowe). Dla porównania nasze DNA jest podwójną helisą. Istotą stabilności takiej struktury jest m.in. występowanie specyficznego aminokwasu hydroksyproliny, który występuje wyłącznie w kolagenie i elastynie. Im więcej hydroksyproliny w kolagenie, tym jest bardziej wytrzymały termicznie (czyli ma lepszą jakość).
KOLAGEN POCHODZENIE:
Kolagen – jest naturalnym białkiem, które jest otrzymywane ze szlachetnych gatunków ryb słodkowodnych. Zawierają one najbardziej wartościowy kolagen, jak również wiele polipeptydów i aminokwasów, które wpływają na jakość produkowanego kolagenu. Badania wykazały, że wykorzystywany w procesie produkcji gatunek ryb słodkowodnych posiada imponujące wartości odżywcze, gdyż pożywia się wyłącznie planktonem (glony).
Kolagen JAK TO DZIAŁA !
Kolagen jako wielkocząsteczkowe (duże) białko nie jest zdolne do przenikania przez skórę. Tworzy na skórze film zapobiegający nadmiernej utracie wody z komórek, co powoduje lepsze nawilżenie, a jego mniejsze cząsteczki (krótkie łańcuchy peptydowe, aminokwasy), na które rozpada się kolagen pod wpływem temperatury ciała, wnikają w głąb skóry i pobudzają nasze komórki do produkcji własnego kolagenu w organizmie.
Warto zaznaczyć, że budowa kolagenu rybiego jest bardzo podobna do budowy kolagenu ludzkiego. Oznacza to, że nasz organizm nie identyfikuje go jako ciało obce i nie zwalcza, jak to jest w przypadku kolagenu zwierzęcego (bydlęcego).